Blog


Güven Dizgi Ve Grafik Tasarım Atölyesi

Amacımız, Müşterilerin İsteği Doğrultusunda Beğeni Düzeyi Yüksek, Kaliteli Tasarımlar Hazırlamaktır.


Dizgi Nedir, Dizgici Kimdir?
Yazılı, sesli veya görsel olarak oluşturulmuş bilgi kaynağının, bilgisayar ortamına aktarılması, anlamlı bir bütün haline getirilmesi sırasında yapılan işlemlerin tümüne DİZGİ denilmektedir. Diğer bir ifadeyle hazırlanan eserin Mizanpajının yapılması işlemi öncesinde ortaya konulan çalışmalara DİZGİ denilmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren sanatçı dostlarımıza ise DİZGİCİ denilmektedir.


Mizanpaj Nedir?

Dizgi aşaması tamamlanan eserin, baskıya hazır hale getirilmesi için görsel tasarımının yapılması sürecine MİZANPAJ (Sayfa Tasarımı) denilmektedir.


Kitaplar basıldıktan sonra satın alan okuyucunun, elinde tuttuğu eseri keyifle okumasını sağlayan, eserin okuma keyfini artırmayı amaçlayan işlemleri yapan, arka planda çalışan bu kişilere ben kısaca DİZGİ VE MİZANPAJ SANATÇISI diyorum. Çünkü bu süreç o kadar yorucu olur ki bazen, sesli ya da elle yazılmış birşeyleri okuyup/dinleyip, anlamaya çalışarak, onları bilgisayar ortamına aktarmak, anlamlı bir bütün haline getirmek, doğru sıralamasını yapmak, sonra baskıya girme aşamasında ona bir estetik katarak okuyucuyu yormadan okumasına katkıda bulunmak adına emek ortaya koyan bu insanlar gerçek bir sanatçıdır.


Dizgi ve Mizanpaj Sanatçısı Ne İş Yapar?

Genellikle çok iyi derecede hızlı klavye kullanıp hızlı yazı yazarlar. Bilgisayardaki Dizgi ve Mizanpaj programlarıyla ilgili çok iyi seviyede bilgi sahibidirler. Sesli, görüntülü ve elle yazılmış tüm verileri en iyi şekilde okuyup, anlayıp anlamlı bütünler haline getirir. Sonra oluşturduğu bu verilere sanatçı kişiliğini de ekleyerek ortaya muhteşem bir eser çıkarır. Yazarların basıldıktan sonra eline alınca gurur duyacağı, okuyucuların okurken keyif alarak rahatça okuyabileceği bir eser ortaya koyar.


Dizgi Yaparken Kullanılan Programlar

Bir zamanlar Dizgi ve Mizanpaj için en çok kullanılan program Microsoft Word programıydı. Halen de kullanılmaya devam etmektedir. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte görselliğin ön plana çıkması nedeniyle, Corel Draw, Adobe Illustrator, Corel Draw, Adobe InDesign, Adobe Photoshop, 3DS Max., Adobe Flash ve ActionScript gibi daha birçok program kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bunların içerisinde Dizgi ve Mizanpaj konusunda en çok kullanılan program Adobe InDesign programıdır.


Dizgi ve Mizanpaj (Sayfa Tasarımı) Sırasında En Çok Kullanılan Programlar

Grafik Tasarım işinde kullanılan birçok program bulunmasına rağmen, en çok kullanılan Grafik Tasarım Programları üreticisi hiç şüphe yok ki Adobe firmasıdır. Adobe firması, grafik tasarımcıların ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri taşıyan programları piyasaya sürmekle birlikte, bu programlar aynı zamanda birçok fonksiyonu da bir arada gerçekleştirme imkanı veriyor. Bu programlardan birisi ve en çok kullanılanı Adobe InDesign programıdır. Özellikle soru bankası, dergi, katalog, reklam broşürü ve benzeri işler için Grafik Tasarımcıların en çok tercih ettiği programların başında gelir.


İletişim

Duran Topal

Bize Ulaşın

Şubat 1, 2022

acascasc

asca